November 27, 2021 03:24
Македонија

35 проценти од популацијата во државата примила две дози вакцина, соопшти министерството

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.475 дози вакцини, од кои 917 се аплицирани како прва доза, 2.509 се ревакцинирани, а 49 граѓани примиле трета доза вакцина.

Заклучно со 18 октомври вкупно се вакцинирани 799.762 граѓани, ревакцинирани се 763.031, а трета доза примиле 1.197 граѓани, соопшти Министерството за здравство.

54% од граѓаните над 40 годишна возраст се ревакцинирани, а 33% од популацијата од 18 до 39 години примиле барем една доза вакцина.

Опфатот со вакцинација со една доза вакцина, на полнолетната популација е 47% , а со две дози опфатени се 45% од граѓаните над 18 години.

Според бројот на аплицирани вакцини, 38% од целата популација во нашата земја е вакцинирана, а 35% од популацијата во државата примила две дози вакцина.

ANIMEFLIX Watch english anime Online in HD for FREE

Watch More! Useless Witch Doremi Episode 50

Website https://animebee.to: Watch Mirai Nikki OVA animebee Episode Full anime online

Animepahe: DOTA: Dragon’s Blood anime episode 8 online free at https://animepahe.cc anime pahe

Website https://gogoanime.be: Watch Wan Jie Xian Zong 2 gogoanime Episode 40 gogoanime one piece