Search

Политико: Унгарскиот премиер во писмо до ЕУ ги повторува позициите на Путин за Украина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан во писмо до претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, ги повторува ставовите на рускиот претседател Владимир Путин за Украина, известува бриселскиот портал Политико.

Во писмото, во кое Политико вчера имало увид, Орбан толку детално ги изложува размислувањата на Путин за статусот на војната во Украина што може да се помисли дека се подготвува за улогата на портпарол на Кремљ, наведува порталот.

Писмото, адресирано до претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, и споделено со другите членови на Европскиот совет, ги изложува размислувањата на Путин за статусот на војната во Украина и препораките што, според Орбан, ЕУ треба да ги преземе. Ова писмо е кулминација на неделата на манијакална дипломатија, за време на која Орбан го посети Киев, потоа Москва и Пекинг, во самопрогласената мисија за мир во Украина, неколку дена откако Унгарија ја презеде ротирачката претседателска функција на Советот на ЕУ, пишува Политико.

Орбан му кажал на Мишел дека, според Путин, „времето не е на страната на Украина, туку на страната на руските сили“, без да наведе докази за ваквата анализа на боиштата.

Писмото, датирано на 5 јули и поделено на девет точки, исто така не прави никаква референца дека Путин ја започна целосната инвазија на Украина во февруари 2022 година.

Орбан — кој негираше дека артикулира „каква било позиција во име на Европскиот совет или Европската Унија“ за време на неговата посета на Москва — продолжил да кажува дека „руската страна проценува дека месечните загуби и жртви на украинските сили се 40-50 илјади војници“, без да спомне руски загуби во војната.

Тој додал дека Москва е „подготвена да разгледа каков било предлог за прекин на огнот што не служи за скриено преместување и реорганизација на украинските сили“, без да објасни понатаму што Путин мислел со тоа.

Во извештајот за состанокот, Орбан вели дека му укажал на Путин дека „многумина тврдат дека е во интерес на Европа да се врати на период на економски раст базиран на траен мир што е можно побрзо“, додавајќи: „Шансата за мир е намалена од фактот дека дипломатските канали се блокирани и нема директен дијалог меѓу страните кои имаат водечка улога во создавањето услови за мир.“ЕУ и нејзините лидери во голема мера ја прекинаа комуникацијата со Москва поради бројните санкции наметнати од блокот против Русија по инвазијата.

Амбасадорите на ЕУ во Брисел денеска ќе разговараат за патувањата на Орбан. „Ако брифингот оди во ист тон како и ова писмо, тоа ќе биде пријатна средба“, рече саркастично еден дипломат на ЕУ, кој побара анонимност за да ја дискутира оваа чувствителната тема за Политико. „Ништо, ама ништо од сите напори на Европскиот совет во последните 2,5 години не се рефлектира во ова.“

Во осмата точка од писмото, Орбан напишал дека верува дека прекин на огнот и мировни преговори се сè уште можни, но додал дека „во следните два месеца ќе видиме подраматични загуби и воени развои на фронтовите отколку што сме виделе досега“ ако војната не биде запрена.

Тој потоа заклучил дека Европа треба да преземе водечка улога во обидите за постигнување мир во Украина, бидејќи САД се сè повеќе насочени кон претстојните претседателски избори во ноември.

„Политичкото водство обезбедено од САД е ограничено поради тековната изборна кампања“, напишал Орбан. „Затоа не можеме да очекуваме никаков таков предлог од САД во наредните месеци. Треба да размислиме — во духот на европската стратешка автономија — да започнеме европска иницијатива.“

Мисијата на Орбан, барем во однос на завршување на војната, е малку веројатно дека ќе успее. Во понеделникот, откако руските сили бомбардираа детска болница во Киев, украинскиот претседател Володимир Зеленски го осуди неговиот обид за посредување со Кремљ. Сепак, тоа веројатно нема да го одврати унгарскиот лидер, наведува Политико.

Орбан го заврши писмото со: „Ќе продолжам со разговорите за разјаснување на можностите за мир следната недела“.

Треба да знаете
Последни објави