Search

Турција го лансира во орбитата првиот сателит од домашно производство „Турксат 6А“

Турција утрово го лансира во орбитата својот прв комуникациски сателит од домашно производство „Турксат 6А“.

Ракетата SpaceX Falcon 9 лансира сателит во вселената од станицата на вселенските сили Кејп Канаверал на Флорида, јавува „Анадолија“.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека лансирањето на тој сателит го означува почетокот на новата фаза за Турција во производството на сателити.

Треба да знаете
Последни објави