Search

13 лица уапсени за шумскиот пожар предизвикан од огномет во Грција

Грчките власти вчера уапсиле 13 лица откако огномет лансиран од јахта предизвика шумски пожар на остров во близина на Атина, пишува Гардијан.

Градоначалникот на островот Хидра изрази „огорченост“ и вети правна постапка против одговорните.

„Последниот пожар е предизвикан од огномет лансиран од брод и ја изгоре единствената борова шума на островот на место кое е тешко пристапно“, објави противпожарниот тим на Хидра на Фејсбук.

Тринаесет лица обвинети за вмешаност во огнометот се уапсени по истрагата на противпожарната служба и ќе бидат изведени пред обвинител, се вели во соопштението на противпожарната служба.

Нема повеќе информации за осомничените.

Треба да знаете
Последни објави