Search

Роналдо стана рекордер по број на одиграни натпревари во низа на ЕП

Португалскиот репрезентативец Кристијано Роналдо постави рекорд на Европските првенства по бројот на одиграни натпревари во низа.

Натпреварот против Турција на групниот турнир на Евро 2024 беше 19-ти по ред за 39-годишниот напаѓач. Претходниот рекорд му припаѓаше на италијанскиот дефанзивец Леонардо Бонучи.

Роналдо го држи и рекордот по бројот на учества на Евро – 6. 

Напаѓачот на Ал-Наср има 27 натпревари на ЕП, што е турнирски рекорд. Второто место на листата го зазема португалскиот дефанзивец Пепе (21), трето неговиот сонародник Жоао Мутињо (19). 

Треба да знаете
Последни објави