Search

Брачен пар од Ресен загина во провалија во Националниот парк Галичица

Речиси два дена се трагаше по брачниот пар од Ресен, кој со својот автомобил пропаднаа во бездна длабока 200 метри и за жал го загубија својот живот во Националниот парк Галичица кај Охрид. Тие излетале од регионалниот пат Трпејца – Преспа, кој води преку планината и завршиле во амбис. Превртеното возило било забележано од параглајдеристи кои се рекреирале. Двете тела се предадени на обдукција.

„Во провалија покрај патот Охрид – Отешево, полициски службеници со помош од параглајдеристи пронашле патничко возило „фолксваген голф“ со ресенски регистарски ознаки и во негова близина биле пронајдени две починати лица. Лекар од Итна медицинска помош констатирал смрт кај лицата, а полициски службеници констатирале дека се работи за М.Х.(59) и М.Х.(56), двајцата од Ресен“, велат од МВР.

Во извлекувањето на лицата учествувала екипа од планинско спасителната служба од Охрид.

„Службите беа немоќни бидејки беше неопходно користење на посебна техника и опрема да се спроведе акцијата“, рече Антонио Додевски-планинско-спасителна служба.

Треба да знаете
Последни објави