Search

Зеленски пристигна во Швајцарија на мировниот самит за Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска соопшти дека пристигнал во Швајцарија пред конференцијата за мир во Украина, на која се очекуваат 100 делегации, меѓу кои и 57 шефови на држави и влади.

-Пристигнав во Швајцарија на светскиот мировен самит. Ќе има два дена активна работа со земји од сите региони во светот, со различни народи кои сепак се обединети во заедничката цел да ја приближат Украина до праведен и траен мир, напиша Зеленски во порака на мрежата „Х“.

Швајцарската влада вели дека конференцијата, која се одржува овој викенд, има за цел да биде платформа за да се разговара за начините за постигнување „сеопфатен, праведен и траен мир за Украина, заснован на меѓународното право и Повелбата на ОН“, пренесе Бета.

Русија, која води војна против Украина повеќе од две години, не беше поканета на конференцијата.

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека „веднаш ќе даде наредба за прекин на огнот и почеток на преговорите штом Киев започне со повлекување на војниците“ од Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје и информира дека се откажува од влезот во НАТО. Путин во суштина побара предавање на Украина, чија цел е одбрана на територијалниот интегритет и суверенитет.

Украина го отфрли како „манипулативен“ и „апсурден“ предлогот за прекин на огнот што го претстави денеска рускиот претседател Путин, кој се заснова на идејата Киев да започне со повлекување на своите војници од четирите украински региони незаконски анектирани од Москва во 2022 година, и да – дајте ги подготви плановите за влез во НАТО

Треба да знаете
Последни објави