ОН: Бројот на загинати цивили во Украина надмина 10 илјади

Бројот на загинати цивили во Украина од почетокот на руската инвазија се искачи над 10 илјади, соопшти канцеларијата за човекови права на Обединетите нации.

Огромното мнозинство на смртни случаи, според ОН, се предизвикани од експлозивно оружје со влијание на широк простор, како што се гранати, проектили и касетна муниција.

Мисијата на ОН за човекови права, која има десетици набљудувачи во Украина очекува конечниот број на загинати да биде „значително поголем“. Работата за потврдување е во тек.

Москва негира дека намерно цели цивили.

Треба да знаете
Последни објави