Шведска го отпушти селекторот Андерсон

Шведскиот фудбалски сојуз синоќа го разреши селекторот Јане Андерсон откако не успеа да избори пласман со репрезентацијата на ЕУРО 2024. Шведска квалификациите ги заврши на третото место во групата Ф со само десет освоени бода.

Швеѓаните имаат десет бода помалку од водечката Белгија, а девет од второпласираната Австрија. Јане Андерсон ја предводешешведската репрезентација од летото 2016 година.

Најголемиот успех му е пласман во четвртфиналето на Светското првенство 2018 и осминафиналето на ЕУРО 2020.

Сепак, Швеѓаните последователно не успеаја да се квалификуваат за Светското првенство 2022 година (изгубија од Полска во финалето на плеј-офот) а сега за ЕП 2024.

Се уште не е познато кој ќе го наследи 61-годишниот Андерсон на селекторската функција.

Треба да знаете
Последни објави