Шакира постигна договор со шпанските власти околу обвинението за даночна измама

Поп-ѕвездата Шакира се согласи на договор со шпанските власти на првиот ден од судењето за даночна измама во Барселона во понеделникот, избегнувајќи го ризикот од затворска казна.

Шакира му кажа на претседавачкиот судија Хозе Мануел дел Амо дека го прифатила договорот постигнат со обвинителите. Таа одговори „да“ за да го потврди своето признание за шест точки од обвинението за неплаќање на шпанската влада 14,5 милиони евра даноци помеѓу 2012 и 2014 година.

Според договорот, Шакира треба да добие условна тригодишна казна и парична казна од 7 милиони евра (7,6 милиони долари).

Судењето беше прекинато по само осум минути.

Обвинителите во јули соопштија дека ќе бараат затворска казна од осум години и два месеци и парична казна од 24 милиони евра (26 милиони долари) за пејачката, која ги освои обожавателите ширум светот за нејзините хитови на шпански и англиски во различни музички жанрови.

Случајот зависеш од тоа каде живеела Шакира, која сега има 46 години, во тој период. Обвинителите во Барселона тврдат дека колумбиската пејачка поминала повеќе од половина од тој период во Шпанија и затоа требало да плати данок на нејзиниот светски приход во земјата, иако нејзината официјална резиденција сè уште била на Бахамите. Даночните стапки се многу пониски на Бахамите отколку во Шпанија.

Одбранбениот тим на Шакира во ноември 2022 година изјави дека таа не поминувала повеќе од 60 дена годишно внатре во земјата во периодот за кој станува збор, додавајќи дека би требало да помине половина година во Шпанија за да се смета за фискален резидент. Нејзината одбрана тврдеше дека таа била далеку од Барселона долго време на светска турнеја во 2011 година, а потоа поминала многу време во Соединетите држави како дел од жирито на телевизиското музичко шоу за таленти на „Глас“.

Фирмата за односи со јавноста на Шакира соопшти дека таа веќе го платила сето она што го должи и дополнителни 3 милиони евра камата.

Шакира беше именувана во протекувањето на „Рајските документи“ во кои беа детално опишани даночните договори за офшор на бројни поединци од висок профил, вклучително и музички познати личности како Мадона и Боно од U2.

Шпанија во текот на изминатата деценија ги гонеше фудбалските ѕвезди како што се Лионел Меси и Кристијано Роналдо затоа што не го платиле целосниот данок. Поранешните ѕвезди на Барселона и Реал Мадрид беа прогласени за виновни за затајување, но и двајцата избегнаа затворска казна откако им беше суспендирана казната.

Треба да знаете
Последни објави