Search

Прибак: Бомба падна недалеку од мојата зграда

По нападот на Хамас врз Појасот Газа, премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху прогласи воена состојба. Сите спортски натпревари веднаш се прекинати, а информациите се такви дека спортските клубови дозволиле – поточно се обидуваат да дозволат – странските спортисти да ја напуштат земјата. Меѓу нив е и поранешниот македонски ракометен репрезентативец Немања Прибак, поранешен играч на Вардар, а сега член на израелскиот Хапоел од Ришон.

– Порано имаше некои аларми, но сега за првпат се слушнаа ракети, детонации. Ришон е некаде помеѓу Тел Авив и Газа, иако малку поблиску до Тел Авив. Бомба падна можеби помалку од еден километар од мојата зграда. Јас сум во понова зграда, во стан кој има таканаречена „безбедна соба“, со челична завеса и сум релативно помирен. Всушност спијам во таа соба, има и телевизор, ама нели сега не можеме да излеземе од зградата и да чекаме. Кажано ми е дека нешто повеќе ќе се знае во следните 24 часа – вели 39-годишниот централен бек Прибак за „Моцарт Спорт“.

Прибак на „печалба“ во Израел е сам, додека неговата сопруга и децата се во Нови Сад. Тој е единствениот српски, но не и единствениот странски ракометар во Хапоел.

– Тука сум нешто повеќе од една година. Во тој период во неколку наврати имаше аларми. Во тие ситуации луѓето од клубот ќе ме замолеа како најстар да разговарам со другите странски играчи, да ги смирам, бидејќи навистина сè ќе се смири за неколку дена. Сега првпат ми рекоа дека не е наивно и дека не се знае до кога ќе трае ова. Сите сме во иста ситуација, секој во својот стан, чекаме да видиме дали и како ќе бидеме евакуирани. Во моментов аеродромот не работи. Некои авиони слетуваат, но не можеш да купиш карта и да си одиш дома. Да се ​​разбереме, за жал, преживеавме и полошо, но сега сè уште сум во странска земја, така што сигурно не е пријатно. Но, нема паника, верувам дека ќе се најде решение – пренесува Прибак.

Треба да знаете
Последни објави