Тест мајмуните на Неуралинк умреле поради мозочните импланти спротивно на тврдењата на Илон Маск, се вели во извештајот

Тест мајмуни во контроверзниот биотехнолошки стартап на Илон Маск, Неуролинк, починале поради голем број компликации од процедурите за имплантација на мозочен чип, спротивно на тврдењата на мултимилијардерот, се тврди во нов извештај објави Индпендент.

Неуролинк развива чипови кои ќе се вградат во черепот, тврдејќи дека таков интерфејс компјутер-мозок ќе помогне да се врати видот кај слепите и парализираните луѓе да можат повторно да одат.

Компанијата ја откри работата на својата технологија во модели на мајмуни во минатото, вклучително и една демонстрација на деветгодишен макак кој учи да ја игра класичната видео игра Понг од 1970-тите.

Сепак, стартапот исто така е подложен на поплаки од групи за права на животните, вклучително и Комитетот на лекари за одговорна медицина (PCRM), кој неколку пати во минатото ја критикуваше „несоодветната грижа“ на компанијата за нејзините истражувачки мајмуни.

Во објава на X, титанот на Тесла претходно овој месец рече дека „ниту еден мајмун не умрел како резултат на имплантот Неуралинк“ како одговор на наводите дека неуротехнолошката фирма им нанесува „екстремно страдање“ на приматие.

„Прво, за да го минимизираме ризикот за здравите мајмуни, избравме терминални мајмуни (веќе блиску до смрт)“, објави Маск на X, платформата претходно позната како Твитер.

Во презентација минатата година, мултимилијардерот исто така тврдеше дека тестирањето на животните на Неуролинј никогаш не било „истражувачко“, туку било спроведено за да се потврдат научните хипотези.

„Ние сме исклучително внимателни“, рече тој на презентацијата.

Сепак, јавните документи добиени од PCRM – непрофитна организација која се залага против користење на живи животни при тестирање – даваат поинаква слика.

Документите истакнаа дека голем број мајмуни, на кои биле тестирани импланти, биле евтанизирани откако претрпеле различни компликации, вклучувајќи „крвава дијареа, делумна парализа и церебрален едем“.

Еден примата, се наведува во извештајот, „почнал да ја удира главата на подот без очигледна причина“ и ја изгубил координацијата, а неговата состојба се влошувала со месеци додека конечно не бил еутаназиран.

Последниот извештај доаѓа во време кога Неуролинк објави дека започнал испитувања на луѓе со квадриплегија, откако ги тестирала своите импланти на свињи и мајмуни.

„Возбудени сме што можеме да објавиме дека регрутирањето е отворено за нашето прво клиничко испитување“, објави компанијата на X.

„Ако имате квадриплегија поради повреда на цервикалниот ‘рбетниот мозок или амиотрофична латерална склероза (АЛС), може да се квалификувате“, се вели во извештајот.

Треба да знаете
Последни објави