Вардар вторпат на почетокот од сезонава лесно излезе на крај со Пелистер

Вардар по вторпат откако почна новата ракометна сезона во машка конкуренција, во Македонија, го совлада актуелниот првак Еурофарм Пелистер. Овојпат во рамките од првенството, во Скопје со 30:25, а пред десетина дена како увертира за почеток на сезоната во Струмица славеше за трофејот за Супер купот (30:26). Ова е само најава дека ќе следува неизвесна и возбудлива битка меѓу најсериозните конкуренти за распределба на трофеите.

Вардар наметна ритам и дојде до водство од 6:1. Првиот гол од игра битолчани го постигнаа во 15. минута од мечот. Вардар направи грешки и му дозволи на Пелистер да се врати резултатски во игра (8:6). 

Репрезентативниот голман Мартин Томовски беше сигурен на голот на Вардар и заедно со Стефан Петриќ, Косуке Јасухира и Милан Лазаревски беа главните кои се погрижија на пауза Вардар да замине со 15:12.

Второто полувреме почна со нова офанзивна серија на „вардарци“, кои направија шест гола разлика (19:13) во 36. минута. Но, Пелистер не се предаде и пак се врати во игра, но немаше сили за целосен пресврт (21:19) во 49. минута. 

Томовски продолжи со сигурните одбрани на голот и не дозволи мечот да влезе во незивесна завршница. Натпреаврот го заврши со 15 одбрани, а Пелистер кој ги ротираше тројцата голмани, на крајот заедно имаа девет одбрани (Лесјак 5, Гедбан 3, Кизиќ 1). Кај Вардар најефикасни беа Лазаревски и Срдановиќ со по шест гола, Петриќ пет, а Јасухира четири. Кај Пелистер, Борзаш Костески и Кузманоски завршија со по пет постигнати голови.

Треба да знаете
Последни објави