Британија ќе забрани опасна раса кучиња

Британскиот премиер Риши Сунак во петокот рече дека американските кучиња Bully XL ќе бидат забранети до крајот на годината, откако еден човек беше убиен во четвртокот.

Соопштението доаѓа помалку од една недела откако едно од набиените, мускулести кучиња беше вмешано во напад на 11-годишно девојче кое пазарело со нејзината сестра во англискиот град Бирмингем.

Објавувајќи го планот, Сунак рече дека „го дели ужасот на нацијата“ од бранот сериозни напади на кучиња.

„Јасно е дека ова не се неколку лошо обучени кучиња, ова е модел на однесување и ова не може да продолжи“, рече Сунак во видео пораката. Тој рече дека еден човек бил убиен во четвртокот во централна Англија во напад во кој бил вклучен Bully XL. Полицијата соопшти дека мажот бил уапсен под сомнение за убиство од небрежност.

Според кампањата Bully Watch, која води кампања за забрана на продажба и одгледување на Bully XL кучиња, оваа раса е одговорна за повеќе од половина од сите фатални напади на кучиња во Британија минатата година.

Bully XL првично беа одгледувани од американски пит бул териери и американски стафордширски териери и првпат се појавија во Британија околу 2014 или 2015 година, при што бројот на овие кучиња рапидно растеше во последниве години, соопшти групата за кампања.

Сунак побара од полицијата и експертите да ги дефинираат кучињата Bully XL, што според него е првиот чекор, а потоа, се надева премиерот, забраната ќе биде донесена до крајот на годинава.

Голем број добротворни организации за заштита на животните во Обединетото Кралство, вклучително и RSPCA, рекоа оваа недела дека забраната на одредени раси на кучиња не е решение.

Во заедничката изјава, тие наместо тоа го обвинија „неодговорното одгледување“ и рекоа дека владата наместо тоа треба да се фокусира на „прописите за контрола на кучињата и промовирање на одговорно поседување и обука на кучиња“.

Според британскиот Закон за опасни кучиња, незаконски е да се поседуваат следниве раси: американски питбул териер, јапонска тоса, дого аргентино, бразилски мастиф и секое куче кое дели физички карактеристики со забранети раси – како што се вкрстени раси.

Американските Bully XL кучиња во Обединетото Кралство веќе нападнаа неколку луѓе.

Последниот напад се случи во четвртокот во Волсал, во англискиот регион Вест Мидлендс, кога две кучиња до смрт го искасаа 52-годишниот Иан Прајс. По неговата смрт, премиерот Сунак ја објави својата одлука да побара забрана за оваа раса.

Американскиот Bully XL во саботата нападнал 11-годишно девојче во Бирмингем. Двајца мажи кои интервенирале исто така добиле помош во болницата откако животното ги каснало.

Во април, 65-годишна жена го загуби животот откако се обидела да раскине тепачка меѓу нејзините двe американски Bully XL кучиња во нејзиниот дом во Ливерпул. Судскиот вештак рече дека таа била пронајдена со „катастрофални повреди“.

Минатата година 17-месечно дете било убиено од едно од кучињата во Св. Хеленс во нејзиниот дом, една недела откако нејзиното семејство го купи кучето.

И во 2021 година, 10-годишниот Џек Лис почина од тешки повреди на вратот и главата откако беше нападнат од американскиот Bully XL во Керфили, Велс. Неговата мајка Ема Витфилд повика да се забранат кучињата.

Треба да знаете
Последни објави