Руне по пет сета подобар од Аргентинецот Серундоло

Еден од предводниците на новиот тениски бран, Холгер Руне, вторпат по ред се пласираше во четвртфиналето на Ролан Гарос Шестиот тенисер во светот, Данецот Руне, кој во Париз дојде како еден од потенцијалните фаворити за титула поради неговите одлични игри неодамна го победи 23 .од АТП листата Франциско Серундоло од Аргентина.

Данецот славеше по четири часа игра со 7:6, 3:6, 6:4, 1:6, 7:6 (10:7).

Иако Серундоло во претходното коло го победи членот на Топ 10, осмопласираниот Тејлор Фриц, малкумина му даваа шанса навистина да го измачи Руне, кој пристигна од Рим, каде ги победи Новак Ѓоковиќ, Каспер Руде и во финалето Данило Медведев.
Сепак, токму тоа се случи, иако Руне имаше неверојатна помош од судијата во третиот сет.

Откако Аргентинецот го загуби воведниот сет во тај-брејкот, го доби вториот сет со 6:3, во третиот сет се изгледаше изедначено додека резултатот не беше 2 :1 за Руне, а Серундоло сервираше со 40:40 на семафорот. Аргентинецот го освои поенот зашто топката двапати удри по земја пред фаворитот од Данска да ја врати, но иако поради очигледната завршница на бодот, собирачот на топки за миг „скокна“ во теренот судијата се преправаше дека Руне не го загуби поенот, туку извика „Лет!“, што е сигнал за повторување на размената на удари.
Тој ја донел таа одлука со оглед на тоа што собирачот на топчиња ја попречил понатамошната игра.
Збунетиот аргентински тенисер не можеше да поверува што се случува.

Серундоло не беше обесхрабрен од овој скандал. Згора на тоа, делуваше уште порешително, па иако недолго потоа го загуби третиот сет со 6:4, четвртиот го доби со убедливи 6:1.

Во решавачкиот, петти гем, аутсајдерот од Аргентина имаше три последователни брејк топки додека водеше со 4:3, а додека Данецот излезе од тие 0:40 и израмни, драмата беше продолжена.

По гореспоменатите 0:40, Руне направи брејк во следниот гем и потоа сервираше за победа, но не само што борбениот Франциско Серундоло возврати и стигна до 5:5, туку и во тај брејкот имаше 5:3 и зицер. Но во тој момент погреши на мрежата, а тоа скапо го чинеше, иако имаше и водство од 7:6. Но потоа Руне врза четири поени и го доби тај брејкот со 10:7.

Во реприза на минатогодишното финале, младиот Данец ќе се сретне со Каспер Руд кој со 3:0 го совлада Николас Хари.

Норвежанецот лани победи со 3:1, што беше негова четврта последователна победа во меѓусебните дуели, а Руне првпат го совлада пред 16 дена во полуфиналето на Мастерсот во Рим.