Почина Израелка по 22 години поминати во кома откако била ранета во бомбашки напад

Хана Нахенберг почина откако помина речиси 22 години во кома. Хана беше ранета во бомбашки напад во 2001 година, додека нејзината тригодишна ќерка преживеала.

Хана Нахенберг имала 31 година и била на вечера со својата тригодишна ќерка кога се случила експлозијата, јавуваат израелските медиуми. Според извештаите, таа била во кома до оваа среда. Нејзината ќерка, не е повредена во нападот, пренесува Гардијан.

Петнаесет лица, меѓу кои осум деца, беа убиени, а повеќе од 120 луѓе беа ранети во еден од најсмртоносните напади на Втората интифада, бранот на насилство меѓу палестинските Арапи и Израелците што траеше од 2000 до 2004 година.

Во изјава за израелскиот портал Инет, таткото на Хана, Јицак, ја потврдил нејзината смрт.

„Нашата ќерка почина по 22 години херојство“, рече тој.

Нападот останува еден од најозлогласените во израелско-палестинскиот конфликт и дојде во време на зголемено насилство меѓу двете страни.

Треба да знаете
Последни објави