Search

Таксистот што го превезувал Урош денес ќе сведочи за ноќта на масакрот во Младеновац

Во Вишото јавно обвинителство во Смедерево треба да сведочат таксистот и уште петмина сведоци за масакрот кај Младеновац кога Урош Б.(21) уби осум и рани 14 лица во селата Дубона и Мало Орашје.

По злосторството кај Мали Пожаревац, осомничениот млад човек влегол во такси и седнал на задното седиште до девојка.

Според досегашните сведочења, тој имал бомба во раката и му наредил на таксистот да го вози до Вињиште кај Крагуевац. Таксистот му рекол дека прво ќе ја остави девојката до нејзината дестинација, за која подоцна се дозна дека излажала оти е бремена за да се спаси, пишува „Телеграф“.

Според сведоците, осомничениот влегол во таксито многу нервозен, но со текот на времето успеал да се смири. Таксистот го однел во Вишњиште кај неговиот вујко, каде што бил уапсен рано наутро.

Само неколку дена подоцна полицијата по наредба на Вишото јавно обвинителство во Смедерево го уапси и Р.Б., таткото на Урош, а минатата недела и вујкото. Тие се во притвор и против нив се води постапка.

Во Специјалната затворска болница во Белград веќе десет дена се врши вештачење на Урош Б.

Во Обвинителството го признал делото и кажал дека луѓето го омаловажувале.

Жртвите на Урош биле претежно млади луѓе кои ги убивал со автоматски пушки и пиштоли.

Доколку се докаже дека убиството го извршил здрав здрав, може да биде осуден на затворска казна до 20 години. Полицијата го пронашла оружјето со кое го извршил делото.

Треба да знаете
Последни објави