Столтенберг: Сојузниците се согласуваат Украина да стане членка на НАТО

Сите сојузници на НАТО се согласуваат Украина да стане членка на Алијансата, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

„Сите сојузници се согласуваат дека Москва нема право на вето за проширување на НАТО. Напредуваме, сојузниците се согласни Украина да стане членка“, изјави Столтенберг пред новинарите во пресрет на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на НАТО во Осло.

Тој најави и дека наскоро планира да отпатува за Турција на разговори за членството на Шведска во алијансата.

„Зборував со претседателот Реџеп Таип Ердоган претходно оваа недела, во блиска иднина ќе отпатувам и во Анкара за да продолжам да разговарам за да обезбедиме најбрз можен прием на Шведска“, рече генералниот секретар на НАТО.

Треба да знаете
Последни објави