Search

Мајк Пенс влегува во трката за републиканска претседателска номинација

Поранешниот американски потпретседател Мајк Пенс следната недела официјално ќе влезе во трката за републиканска претседателска номинација, соопштија неименувани извори запознаени со неговите планови.

Пенс ќе ја започне кампањата за републиканската номинација на 7 јуни во Де Мојн, Ајова, на неговиот 64-ти роденден.

Негови главни ривали ќе бидат неговиот поранешен шеф Доналд Трамп, американски претседател од 2017 до 2021 година, и гувернерот на Флорида, Рон Десантис, кој минатата недела најави дека ќе се бори да стане републикански претседателски кандидат.

Тимот на Пенс верува дека првото гласање на внатрепартиските прелиминарни избори, кои традиционално се одржуваат во Ајова, ќе биде критично за неговиот потенцијален пат до победата. Советниците на Пенс велат дека тој планира да води агресивна кампања за да ги придобие конзервативните евангелистички гласачи во Ајова.

Заедно со Трамп и Десантис, во трката за републикански претседателски кандидат се и поранешната амбасадорка на САД во ОН Ники Хејли, сенаторот од Јужна Каролина Тим Скот, поранешниот гувернер на Арканзас Ејс Хачинсон, водителот Лери Елдер и претприемачот Вивек Рамасвами. Поранешниот гувернер на Њу Џерси, Крис Кристи, планира да ја започне својата кампања на 6 јуни, а гувернерот на Северна Дакота, Даг Бургум на 7 јуни.

Треба да знаете
Последни објави