Бербок нагласи дека земји во војна не можат да влезат во НАТО

НАТО не може да разговара за нови членки кои би се приклучиле на алијансата а се во војна, изјави денеска германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок.

Руската инвазија врз Украина „дополнително ја интензивираше соработката“ меѓу НАТО и Украина, рече Бербок, нагласувајќи дека Алијансата има политика на отворени врати за прием на нови членки.

Баербок истакна дека приемот на Финска од НАТО и „се надева наскоро“ влезот на Шведска во Алијансата го нагласуваат овој принцип.

– Во исто време, исто така е јасно дека среде војна, не можеме да зборуваме за ново членство, рече шефицата на германската дипломатија осврнувајќи се на барањето на Украина за прием во Северноатлантската алијанса. 

Треба да знаете
Последни објави