Харадинај: Курти отиде во крајност, поттикна конфликти, да ја напушти владата бидејќи е опасност за земјата

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК), Рамуш Харадинај изјави дека е загрижен за ситуацијата на северот на земјата, пренесува „Економи онлајн“.

Тој по вонредната седница на претседателството оцени дека ситуацијата е сериозна, додавајќи дека за тоа е одговорен самиот премиер Албин Курти, па затоа, според него, треба да ја напушти Владата бидејќи е опасност за државата.

Харадинај рече дека единствено решение за ова, е гласање недоверба на владата на Курти, бидејќи тој отишол во крајности.

Според неговите зборови, Курти наместо да соработува со САД, поттикнал конфликт на северот на Косово, кој им одговара на Србија и Русија.

„Она што ја направи оваа ситуација многу лоша е дрскоста на Курти да му се обрати на американскиот секретар преку медиумите и во име на Косово. Курти отиде во крајности со нашата безбедносна гаранција. Благодарни сме на косовската полиција и започнавме меѓусебна комуникација со пратеничките групи“, рече тој.

Треба да знаете
Последни објави