Во изминатото деноноќие произведени 12 590 мегават-часови електрична енергија

АД ЕСМ во изминатото деноноќие произведe 12 590 мегават-часови електрична енергија која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и за потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални држави субјекти.

-Во термоелектраните се произведени 7509 мегават-часови, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 5081 мегават-часови електрична енергија, соопшти владината прес-служба.

Податоците се преземени од Диспечерскиот извештај на АД ЕСМ за 25 март 2023 година.

Треба да знаете
Последни објави