Search

Извршниот директор на ТикТок сослушан од американскиот Конгрес

Пратениците на американскиот Конгрес на денешната седница го обвинија извршниот директор на ТикТок, Шу Чичев, дека апликацијата овозможува достапна штетна содржина и предизвикува „емоционална вознемиреност“ кај младите корисници.

Републиканската репрезентативка Кети МекМорис Роџерс на почетокот на сослушувањето во Конгресот рече дека за неколку минути по отворањето на нов профил на ТикТок, алгоритмот на апликацијата промовира содржина со самоповредување, нарушувања во исхраната и поттикнување опасни „предизвици“ , пренесува Ројтерс.

Демократскиот пратеник од Њу Џерси Френк Палоне рекол дека содржината достапна за децата на ТикТок го влошува детскиот „емоционален стрес“, додека републиканскиот пратеник Боб Лата рекол дека 10-годишното девојче се задавило кога се обидело да го изведе таканаречениот „предизвик за затемнување“ што таа го видела во видеото на апликацијата.

Треба да знаете
Последни објави