Најскапата куќа во светот: Има 40 спални соби, осум гаражи, тениско игралиште, сауна

Лондонската „Холм“ е најскапата куќа во светот која што во моментот е на продажба, пишува „Фајненшл тајмс“. Според нивните сознанија, се продава за неверојатни 300 милиони фунти.

„Холм“ е замок стар 205 години во Риџентс Парк, Лондон. На пазарот беше пуштена откако беше преземена од член на саудиското кралско семејство. Ако ја достигне бараната цена, ќе стане најскапиот имот што некогаш бил продаден во Обединетото Кралство.

„Холм“ го симна од тронот трикатниот пентхаус во Њујоршкиот Централ парк, кој беше пуштен на пазарот во септември за 250 милиони долари.

Оваа лондонска палата е изградена од Џејмс Бартон уште во 1818 година. Прво, во палатата живеело неговото семејство, а потоа замокот се користел за колеџот Бедфорд. Таа стана приватна резиденција во 1980-тите.

Вилата има 40 спални соби и се простира на четири хектари парк во близина на срцето на Лондон. Покрај бројните соби, има осум гаражи, тениско игралиште, сауна, библиотека и голема трпезарија.

Поради нејзината фасада и големина, многу луѓе ја споредуваат оваа вила со Белата куќа во Вашингтон. „Холм“ го привлекува интересот на странските инвеститори, исто како и другите куќи во скапите лондонски области. Имено, 48 отсто од куќите во најскапите делови на Лондон во првите шест месеци од 2022 година биле продадени на меѓународни купувачи.

Треба да знаете
Последни објави