Шведската амбасадорка во земјава на средба со Таравари

Ами Ларсон Џаин, шведската амбасадорка во Северна Македонија денеска имаше средба со лидерот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари.

„И честитав на амбасадороката Ларсон Џаин за почетокот на шведското претседателство со ЕУ и и се заблагодарив на пријателската шведска влада за одржувањето на моментумот за европската интеграција на Западен Балкан. Дискутиравме за случувањата во Северна Македонија и регионот и се согласивме за потребата од политичка стабилност во оваа клучна година која треба да кулминира со отворање на преговорите за членство во ЕУ“ се вели во партиското соопштение од АА.

Оттаму посочуваат дека соговорниците „разговарале и за потребата од забрзување на реформите во владеењето на правото и антикорупцијата. Во таа насока, големата билатерална програма што ќе ја спроведува Шведската амбасада е многу добредојден развој за земјата“

Треба да знаете
Последни објави