Вучиќ: Србија не сака да влезе во НАТО, но љубоморно ја чува својата воена неутралност

Седницата на Собранието на Србија, на која се расправа за Косово продолжи со вербални пресметки, а српскиот претседател Александар Вучиќ упати низа навреди кон претставникот на Клубот на зелените Роберт Козма, јавуваат тамошните медиуми.

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска на седницата на српскиот парламент дека Србија не е во атлантските интеграции и не сака да влезе во НАТО, туку љубоморно ја чува својата воена неутралност.

„Србија е на европскиот пат, а што се однесува до атлантските интеграции, Србија не сака да влезе во НАТО. Србија сака љубоморно да ја чува својата воена неутралност и да ја зајакне. Има разлика меѓу евроинтеграциите и атлантските интеграции“, нагласи претседателот на Србија, а пренесе Радио телевизија на Србија.

За време на седницата, Козма рече дека Александар Вучиќ се бори за лични интереси, а граѓаните на северот на Косово живеат во „владеење на стравот“.

„Десет години преговарате и постојано преговарате за останување на власт, а за граѓаните на Косово има се поголема неизвесност“, рече Козма.

Треба да знаете
Последни објави