Почина големиот моден дизајнер Пако Рабани

Почина легендарниот моден дизајнер Пако Рабан. Шпанскиот дизајнер, најпознат по своите парфеми, почина во Франција на 88-годишна возраст.

Рабан, вистинското име Франциско Рабанеда Куерво, се здоби со меѓународна популарност во 1960-тите.

Но, по неговото пензионирање во 1999 година, тој се повлече од центарот на вниманието и ретко беше виден во јавноста.

Рабан ја започна својата кариера создавајќи накит за познатите модни куќи Живанши, Диор и Баленсијага.

Потоа, во 1966 година, основал своја модна куќа, која се здобила со светска слава.

Треба да знаете
Последни објави