Путин: На Русија повторно ѝ се закануваат германски тенкови

Рускиот претседател Владимир Путин за време на денешниот говор по повод 80-годишнината од решавачката битка за Сталинград, денешната борба против Украина и нејзините западни сојузници ја спореди со победата на Русија против нацистичка Германија во Втората светска војна.

Во Сталинград, Русија ги порази нацистичките сили, спречувајќи ги да ја преземат контролата над градот. Многу историчари сметаат дека оваа битка е пресвртница во Втората светска војна. Путин тврди дека е убеден оти Русија ќе победи во Украина, како што победи пред 80 години.

Тој додаде дека Русија повторно е во конфликт со Германија, критикувајќи го ветувањето на Берлин за снабдување со тенкови Леопард 2 за да им помогне на напорите на украинската војска.

„На Русија повторно и’ се закнуваат германски тенкови“, рече Путин.

Аналитичарите претпоставуваат дека меѓу причините за првичното двоумење на Берлин во врска со испораката на тенкови во Украина била загриженоста за тоа како ќе се толкува фактот дека германските тенкови повторно се борат против руската армија, односно дали Кремљ може да го искористи тоа за пропаганда во Русија.

Треба да знаете
Последни објави