Британски документи: Буш нареди ЦИА да најде замена за Арафат

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш и нареди на ЦИА да бара замена за палестинскиот лидер Јасер Арафат, објави Би-Би-Си, повикувајќи се на неодамна објавените британски документи.

Напорите на САД следеа по неуспехот на разговорите во Кемп Дејвид во 2000 година меѓу Арафат и тогашниот израелски премиер Ехуд Барак.

Разговорите следеа по ескалацијата на насилството во окупираниот Западен Брег и Појасот Газа.

Според документите објавени од Би-Би-Си, Буш очекувал Ариел Шарон, кој го наследи Барак, да го искористи Појасот Газа за да сее поделба меѓу Палестинците.

Документите се однесуваат на дискусиите меѓу Обединетото Кралство и САД во месеците по преземањето на функцијата на Буш и неговата администрација во која доминираа неоконзервативците.

Кога Буш беше инаугуриран во јануари 2001 година, второто палестинско востание беше на својот врв.

Избувна на крајот на септември 2000 година кога Шарон влезе во дворот на џамијата Ал Акса, што Палестинците го сфатија како провокација.

Администрацијата на Буш го повика Арафат да го прекине востанието со цел да се постават темелите за почеток на безбедносните преговори со Израел.

Таа, исто така, стави вето на нацрт-резолуцијата во Советот за безбедност на Обединетите нации, со која се предлага испраќање на набљудувачки сили на ОН за заштита на палестинските цивили од израелските сили на окупираните територии.

Откако преговорите пропаднаа, имаше телефонски разговори меѓу Буш и тогашниот британски премиер Тони Блер во кои нашироко разговараа за палестинско-израелскиот конфликт.

Според записникот од разговорот, британскиот премиер рекол дека Арафат бил пречка.

Блер рече дека палестинскиот лидер „ги достигна границите на она што може да го направи конструктивно и работи само да ја задржи својата позиција“. Тој додаде дека Арафат „нема што повеќе да понуди“, покажувајќи дека лидерот ги направил сите можни отстапки што можел.

Буш го повтори она што го кажа Блер, а потоа го опиша Арафат како „слаб и бескорисен“.

Тој откри дека побарал од ЦИА да бара можни наследници на палестинскиот лидер, но рече дека агенцијата „темелно ја истражила палестинската сцена и заклучила дека нема достапен наследник“.

Британските документи открија дека тогашниот американски државен секретар Колин Пауел не се согласувал со потрагата на Буш за замена за Арафат.

Арафат почина неколку години подоцна, на 11 ноември 2004 година, во болница во Париз, по мозочно крварење предизвикано од отровна супстанција – полониум – која беше пронајдена на неговата облека и телото.

Палестинците и Арапите го обвинија Израел за неговото убиство. Израел негираше каква било одговорност за неговата смрт,пренесе Алџезеира.

Треба да знаете
Последни објави