Реал – Барселона во полуфиналето од Купот на Шпанија

Извршена е ждрепката за полуфиналето на Копа дел Реј. Во оваа фаза од натпреварувањето Реал Мадрид ќе се соочи со Барселона.

Првиот натпревар ќе се одигра на „Сантијаго Бернабеу” на 1 март, а реваншот на „Камп Ноу” на 5 април.

Во второто полуфинале ќе играат Осасуна и Атлетик.

Оваа сезона се одиграа две „Ел класико”. Во ноември Реал Мадрид победи во Ла Лига (3:1), додека во јануари Барселона го освои шпанскиот Суперкуп (3:1).

Треба да знаете
Последни објави