Search

Шпанците го замолкнаа Стокхолм и ја одбранија мундијалската бронза

Репрезентацијата на Шпанија второ Светско првенство по ред се радува на бронзен медал, откако во т.н. „мало финале“ вечерва го совладаа еден од кодомаќините и актуелен европски шампион Шведска, со 39-36.

Огромниот број постигнати голови е плод повеќе на првото полувреме, бидејќи токму вештината да се сочува сопствениот гол ја доведе „фуријата“ до целта. Меѓутоа, во првиот полчас едноставно се „леташе“ по теренот и на двете страни со еден „трчај шутирај“ стил, кој повеќе им одговараше на Швеѓаните. Водеа постојано, иако со кревка позитива некаде до 15. минута.

Потоа со една серија првпат се одлепија на плус три (16-13), а наскоро поведоа и со 20-16, разлика која ја задржаа и до крајот на половремето, со точно 40 постигнати гола.

Треба да знаете
Последни објави