Бостон го уништи Феникс

Бостон Селтикс, го доби дербито на конференциските лидери во НБА лигата. Во Аризона, Селтикс славеа во дуелот со Феникс 125:98. Ноќта во НБА лигата ја обележа и шокатниот пораз на Голден стејт Вориорс од Јута, односно индивидуалните партии на јанис Адетокумбо и Џа Морент.

Многу полесно од очекуваното лидерот во лигата Бостон го победи Феникс. Во Аризона, Селтикси водеа од почетокот до рајот, на моменти и со разлика од 45 поени. Тандемот Тејтум-Браун искомбинира 50 поени, од клупата Брогдон уфрли 16 поени. Бостон со 21 победа и пет порази се први на табелата.

Јанис Адетокумбо го предводеше Милвоки до победата над Сакраменто 126:113. Гркот осми натпревар по ред постигнува најмалку 30 поени. Против Кингс Јанис забележа 35 поени, шест скока и седум асистенции.

Мемфис немаа проблем против Оклахома. Џа Морент го забележа седмиот трипл-дабл во сезоната (26 поени, 13 скока, 11 асистенции). Во поразот 123:102, Гилџес-Александер за Оклахома постигна 26 поени.

Актуелните шампиони, Голден стејт, без Кари, Грин и Вигинс, доживеаја шокантен пораз од Јута 124:123. Вориорс на 10 секунди до крајот имаа предност од четири поени, но ен уапеаја да победат. Дебитантот Фонтекито заби во последната секунда за победа на Јута. Италијанецот мечот го заврши со 18 поени, на спротивната страна Пул постигна 36 поени.

 

Резултати:

Орландо – ЛА Клиперс 116:111
Бруклин – Шарлот 122:116
Њујорк – Атланта 113:89
Торонто – ЛА Лејкерс 126:113
Чикаго – Вашингтон 115:111
Мемфис – Оклахома 123:102
Милвоки – Сакраменто 126:113
Минесота – Индијана 121:115
Њу Орлеанс – Детроит 104:98
Јута – Голден Стејт 124:123
Феникс – Бостон 98:125

Треба да знаете
Последни објави