Нестварно: Гризман одиграл 70 последователни натпревари за Франција

Антоан Гризман прослави необична јубилеј на последниот натпревар на француската репрезентација. Натпреварот против Тунис во третото коло од групната фаза беше, верувале или не, 70. во низа во дресот на националниот тим.

Напаѓачот на Атлетико Мадрид не пропуштил натпревар под водство на Диди Дешамп. Нема дилема дека тој е главниот човек на селекторите на галските петли.

Сè започна на 31. август 2017 година.

Секако, не ги одигра сите минути, некогаш влегуваше во od клупата за резерви, некогаш Дешан го повлекуваше од теренот, во зависност од тактиката и формата, но ова е навистина податок за почитување.

Во тој интервал имаше добри и лоши периоди во клупскиот фудбал, играјќи за Атлетико Мадрид и Барселона, но француската репрезентација секогаш беше на прво место.

Гризман за наполни два часа ќе го подбри рекордот. Франција од 16 часот ќе игра против Полска, во осминафиналето на СП во Катар.

Секоја чест.

 

Треба да знаете
Последни објави