Холандија е првата селекција која се пласираше во четвртфиналето

Холандија е првата селекција која се пласираше во 1/4 финалето на Мундијалот во Катар. Денеска „лалињата“ ја совладаа селекцијата на САД со 3-1, и ќе играат во 1/4 финалето со подобриот од дуелот Аргентина – Австралија кој е на програмата вечерва.

Одличниот почеток на САД, не ветуваше дека Холандија ќе дојде до лесно водство на полувремето. Пулишиќ во 3. минута не искористи зицер, одбрани Нуперт, а Американците ја имаа контролата на топката и се играше често пред голот на Холандија. Но, потоа „портокаловите“ успеаја од својата прва акција да погодат.

Треба да знаете
Последни објави