Search

На Ањели, Недвед и други поранешни функционери во Јувентус им се заканува затвор

Обвинителството во Торино поднело барање за обвинение против 12 лица кои се под истрага, меѓу кои и поранешниот претседател на клубот Андреа Ањели, поранешниот потпретседател Павел Недвед, поранешниот извршен директор Маурицио Аривабене и Фабио Паратичи, објави „Скај Спорт Италија”.

Под истрага се вкупно 16 физички и правни лица, меѓу кои и Јувентус како клуб. „La Gazzetta dello Sport” пренесува дека властите во Торино веќе подготвиле налог за апсење на лицата на списокот. Во рок од 5 дена судијата ќе треба да одреди термин за рочиште.

Според веб-страницата на новинарот Џанлука Ди Марцио, клубот се соочува со парична казна која се движи од неколку стотици илјади до неколку милиони евра. Лицата под истрага може да се соочат со парични казни од 20.000 до 5 милиони евра и/или затворска казна од 1 до 8 години.

Претходно беше објавено дека бордот на директори на Јувентус поднел оставка. Оваа одлука е поврзана со истрагата на обвинителството за фактите за прекршување на известувањето и последователните проблеми со одобрувањето на буџетот. Функционерите на клубот се обвинети за преценување на трансферните трошоци на играчите, како и за лажни податоци за трошоците за персоналот и за криење на вистинската висина на платите на фудбалерите.

Треба да знаете
Последни објави