Енрике: Јапонците не поминуваа како млазни авиони

Првата изјава по мечот меѓу Шпанија и Јапонија, во кој „Фуријата“ загуби со 2:1 откако Јапонците целосно го свртеа натпреварот со два гола за три минути, ја даде селекторот на Шпанија, Луис Енрике.

– Ја изгубивме контролата пет минути, дури почнавме да паничиме. Ако требаше Јапонија да даде уште два гола, сигурно ќе ги постигнеше. Не поминауваа како млазни авиони… Кога го добија тоа што го сакаа, Јапонија реши да затвори, а ние се обидовме да го решиме најдобро што можевме. Ова мора да ни послужи како предупредување. Се пласиравме во осминафиналето, но немаме причина да славиме,рече Енрике.

Такефуса Кубо: Планот ни беше – го чекаме првото полувреме и напаѓаме во второто полувреме. Успеа.

Откако младиот јапонски фудбалер, селекторот Хаиме Моријасу, чудотворецот на јапонската клупа, кој во осминафиналето ќе ги води своите „самураи“ против Хрватска, рече:

„Што се однесува до финалето, новата цел за нас е четвртфиналето“, рече тој. Моријасу потоа продолжи:

– Нашите играчи се бореа напорно и упорно. Беше тешка борба, но мило ми е што веруваа и се бореа како тим. Се обидовме да постигнеме што повеќе голови, среќни сме и поради поддршката од трибините. Им благодарам на сите наши навивачи, на сите што не бодрат, успеавме да надминеме тежок натпревар. Сега одиме понатаму, сакаме да направиме историски чекор и да се пласираме меѓу осумте најдобри во светот – изјави Моријасу.

Треба да знаете
Последни објави