Search

Меси им се придружи на рекордерите учесннци на светските првенства

Аргентинскиот фудбалски напаѓач Лионел Меси им се придружи на рекордерите со најмногу настапи на Светските првенства.

Напаѓачот се најде во стартниот состав за натпреварот од првото коло на СП 2022 против Саудиска Арабија. Турнирот во Катар беше петти во кариерата на 35-годишниот фудбалер.

Меси го повтори рекордот на Антонио Карбахал, Рафаел Маркез (двајцата Мексико), Лотар Матеус (Германија) и Џанлуиџи Буфон (Италија), кои исто така играа на пет светски првенства.

Уште двајца играчи можат да го повторат овој рекорд на Светското првенство во 2022 година: Андрес Гуадрадо (Мексико) и Кристијано Роналдо (Португалија). Двајцата играчи претходно играа на четири светски првенства и беа вклучени во последните пријави на нивните репрезентации за турнирот во Катар.

Светското првенство во 2022 година се одржува во Катар од 20 ноември до 18 декември. 

Треба да знаете
Последни објави