Морган Фримен присуствуваше на свеченото отворање на Светското првенство во 2022 година

Познатиот холивудски актер Морган Фримен беше учесник на свеченото отворање на Светското првенство во 2022 година. Тој делуваше како еден вид церемонијал мајстор на церемонијата, кој пред публиката го читаше текстот подготвен за него.

Церемонијата на отворањето на Светското првенство во 2022 година се одржа на стадионот „Ал Бајт” пред околу 60.000 гледачи.

Веднаш по свеченото отворање (од 17 часот) ќе се одржи првиот натпревар на Светското првенство во кој Катар ќе игра против селекцијата на Еквадор.

На церемонијата настапија јужнокорејскиот пејач и член на БТС, Чонгхук и катарскиот пејач Фахадом Ал Кубаиси. Тие ја изведоа композицијата „Dreamers”.

Емирот на Катар, Тамим бин Хамад Ал Тани одржа поздравен говор.

Треба да знаете
Последни објави