Грин и Пул се степале на тренингот на Вориорс

Дрејмонд Грин и Џордан Пул се тепале на тренингот на Голден Стејт. Соиграчите морале да ги разделат и на тој начин спречиле уште поголем хаос. Се уште не е познато што што го предизвикало овој скандалот.

Новинарот на „Атлетик“, Шамс Чаранија, објави дека „прво дошло до конфликт со впуштање во лице, по што Грин го удрил Пул, па тие биле разделени“.

Клубот се уште не се огласил, иако американските медиуми тврдат дека „Грин ќе биде санкциониран поради ова“. Најверојатно ќе биде казнет.

Наводно, Дрејмонд после се се извинил, иако некои медиуми пишуваат и дека „Пул се сменил од почетокот на тренинг кампот, откако дознал дека ќе добие нов договор и многу поголема плата“.

Според неговиот актуелен договор, оваа сезона ќе заработи околу четири милиони долари. Вориорс сакаат да го задржат и се подготвени да му платат значително повеќе во наредните години.

Што се однесува до Грин, тој е во исчекување на нов договор, но ваквите работи може скапо да го чинат. Не е првпат да влегува во конфликт со соиграчите, многумина тврдат дека Дурент ги напушти Вориорс поради Грин.

Треба да знаете
Последни објави