Search

Лазаров одбра 21 ракометар за стартот на квалификациите од ЕП-2024

Селекторот на машката ракометна репрезентација на Македонија, Кирил Лазаров го ревидираше поширокиот избор на играчи за квалификацииските натпревари од ЕП кое ќе се одржи од 10-28 јануари во 2024 година. Лазаров се одлучи за 21 ракометар со кои ќе ги почне квалификациските предизвици во групата 1 против селекциите на Португалија, Турција и Луксембург.

Македонија на 12. октовмри против Луксембург во Скопје и на 16. октомври во Ван, Турција ќе ги одигра првите два меча од квалификциската група за ЕП 2024.

На скусениот список од Лазаров се најдоа 18 ракометари од домашното првенство.

СПИСОК НА РАКОМЕТАРИ: 

Првиот натпревар е во Скопје против селекцијата на Луксембург на 12.10 (среда) во 19:00 часот во СЦ “Борис Трајковски”, а потоа против селекцијата на Турција во Ван на 16.10 (недела) во 16:00 часот.

Треба да знаете
Последни објави