Услови под кои Верстапен може да ја слави титулата по денешната трка во Сингапур

Макс Верстапен може да ја обезбеди втората по ред титула во Формула 1 веќе денес на пет трки до крајот на сезоната.

За да го направи ова, возачот на Ред Бул треба да победи на Големата награда на Сингапур. Секој друг резултат од Макс ќе резултира со одложување на првенството.

Ако Верстапен победи со најдобар круг, возачот на Ферари, Шарл Леклер треба да заврши на осмото или пониско место, додека тимскиот колега на Верстапен, Серхио Перез треба да заврши четврти или понизок.

Доколку Холанѓанецот победи на трката без дополнителен бод, потребно е Леклер да не биде повисоко од деветтата позиција. Перез тогаш ќе треба да заврши петти или пониско, или четврти без најбрзиот круг.

Сите останати исходи ќе доведат до продолжување на борбата за титулата. Формално, покрај Верстапен, во борбата за шампионскиот наслов учествуваат и Леклерк и Перез, Џорџ Расел (Мерцедес) и Карлос Саинц (Ферари).

Верстапен денешната трка ќе ја започне од осмата позиција, Леклер од пол-позицијата, додека Перез од второто стартно место.

Почетокот на сингапурското Гран при е закажан за 14 часот. 

Треба да знаете
Последни објави