Симеоне го носи Пике во Атлетико

Атлетико Мадрид планира сензационален трансфер во јануари. Според каталонски спорт, Жерар Пике е првиот пик на Диего Симеоне во зимскиот преоден рок. Брилијантниот 35-годишен дефанзивец повеќе не е во плановите на поранешниот соиграч и сегашен тренер Чави Ернандез.

Чави го стави Пике на клупата и тој е само петти негов избор на стоперската позиција. Предност пред него имаат Роналд Араухо, Жил Кунде, Ерик Гарсија и Андреас Кристенсен, па јасно е дека Пике многу брзо ќе бара нова средина.

Атлетико сака да ја искористи таа ситуација и да го доведе Пике веќе во јануари.

Диего Симеоне наводно не е задоволен од настапите на Фелипе, Маријо Хермос и Стефан Савиќ, додека Хозе Марија Хименез има многу проблеми со повредите и не е претерано сигурен.

Затоа Симеоне бара некој доверлив и искусен за брзо и ефикасно да ја засили одбраната и го најде во редовите на својот голем ривал.

Со купувањето на Пике во Атлетико сакаат да ја намалат и цената за Анотин Гризман. Барса моментално бара 40 милиони за својот напаѓач, а во Мадрид се надеваат дека купувањето на Пике ќе донесе попуст на Гризман.

Треба да знаете
Последни објави