Канаваро стана тренер на Беневенто

Фабио Канаваро првпат ќе работи како тренер во Италија, откако беше именуван за наследник на Фабио Касерта како тренер на второлигашот Беневенто, потврди клубот од југот на Италија.

Легендарниот поранешен дефанзивец има доволно искуство како тренер, работејќи во кинеската Суперлига со Гуангжу евергранде и Тијанџин кванџијан, освојувајќи една титула од првенството и една од Купот на Кина.

Сега, предизвикот ќе биде да ја „сврти“ формата на Беневенто, кои се само 13. на табелата во Серија Б со 7 поени.

Треба да знаете
Последни објави