Македонските одбојкари ја совладаа Унгарија за трето место во Европската сребрена лига

Македонската машка сениорска одбојкарска репрезентација го освои третото место сезонава во Европската сребрена лига, откако попладнево во малото финале во Букурешт го совладаа домаќинот Унгарија со 3-2 (25-22, 18-25, 25-15, 19-25,15-7).

Македонските одбојкари водеа со 1-0 и 2-1 во сетови, а отпорот на Унгарија, која го претрпе седмиот последователен пораз, го скршија во тај-брејкот со убедливите 15-7

Македонија до победата и третото место во годинешното издание на Европската сребрена лига дојде по 122 минути игра предводена од капитенот Никола Ѓоргиев со 28 поени.

Во финалето вечерва во Будимпешта ќе играат Романија и Финска.

Треба да знаете
Последни објави