За прв пат во НБА плејофот, резервист постигна повеќе поени од сите стартери

Бостон ноќеска на домашен терен го совлада Мајами со 102:82 во четвртиот натпревар од финалето на Источната конференција во НБА-лигата.

На овој натпревар Виктор Оладипо кој во игра влезе од клупата за резерви постигна 23 поени. Така, за прв пат во плејофот на НБА-лигата, резервен кошаркар има постигнато повеќе поени од сите играчи во стартната петорка.

Мајами натпреварот го почна со Кајл Лоури (3 поени), Џими Батлер (6), Пи Џеј Такер (0), Макс Струс (0) и Бам Адебајо (9), кои вкупно постигнаа 18 поени во текот на натпреварот.

Резултатот во серијата прв до четири е 2:2. Следниот натпревар ќе се одигра на теренот на Мајами на 26

Треба да знаете
Последни објави