Силен земјотрес ја погоди БиХ, а ги стресе и жителите на Далмација

Силен потрес со јачина од 3,9 степени според Рихтер  ја стресе Босна и Херцеговина, а е почуствуван иод жителите во Далмација. Потресот е регистиран во 13 часот и 37 минути соопшти Сеизмолошката служба на Хрватска.

Епицентарот на потресот е на околу 10 километри источно од Метковиќ и 44 километри северно од Дубровник, на територијата во БиХ.

 

Треба да знаете
Последни објави