Солскјер е третиот тренер кој двапати го совлада Гвардиола на гостински терен

Манчестер јунајтед го совлада Манчестер сити во вториот натпревар од Лига купот со 1:0. Преводникот на Јунајтед, Оле Гунар Солскјер стана третиот тренер што го победил на гостински терен тренерот на Сити, Пеп Гвардиола.

Пред 46-годишниот Норвежанец, ова им успеало само на Жозе Мурињо и на Јирген Клоп.

Јунајтед и покрај победата не успеа да стигне до финалето од ова натпреаврување, бидејќи на првиот натпревар на „Олд Трафорд” загуби со 3:1.

Треба да знаете
Последни објави