Search

Словенечка судиска двојка ќе дели правда на решавачкиот меч за Македонија против Австрија

Судиската ракометна двојка Бојан Лах и Давид Сок од Словенија ја доби довербата да ја дели правдата на  решавачкиот дуел за Македонија во групата „Б” прптив домашнат селекција на Австрија во битката да се обезбеди пласман во втората фаза од Европското првернство. Натпреаврот е од 3. последно коло во групата каде Австрија е прва со две победи, Чешка и македонија имаат по една, а Укарина со два порази ги загуби шансите да се анде ва на пласман на првите две позиции и обезбеудвање продолжен престој на континеталниот собир кој за првпат се игра во три држави: Австрија, Шведска и Норвешка и за првпат има завршница со 24 репрезентации.

Македонија мора да победи ако сака да остане во игра за следната фаза од континенталното натпреварување. Во групата Б има повеќе варијатнти кој би патувал во следната рунда, каде во играа покрај Австрија која е најблиску до една од двете позиции надежи гааат и Македонија и Чешка.

Дуелот  Македонија и Австрија утре од 18.15 часот ќе го играат во „Штрадхале” во Виена пред бројна домашна и македонска публика.

Треба да знаете
Последни објави