Руиз може да остане без еден од појасите

Мексиканската сензација Енди Руиз може да остане без еден од појасите кои ги освои при шокантната победа со технички нокаут против Ентони Џошуа во „Медисон Сквер Гарден”. Непоразениот Тајсон Фјури шокираше денови пред натпреварот против Том Шварц, дека при нивниот судир може да биде поставена титулата на ВБО, која е сопственост токму на Руиз.

Одбраната на појасот на ВБО беше следен во програмата и ако нема официјално промовиран кандидат, од организацијата можат да одлучат да ја одземат од Руиз поради предвидениот реванш против Џошуа, пишуваат неколку боксерски медиуми.

– Ми беше кажано дека во саботата вечер може да е поставена титулата на ВБO. Добив внатрешна информација која можеби не требаше да ја споделам, но можноста тоа да се случи е многу голема, откри Фјури пред битката во Лас Вегас во текот на викендот.

Сепак, темата е далеку од решена, бидејќи има уште еден кандидат за насловот во ВБО – Александар Усик. Статутите на федерацијата предвидуваат дека секој шампион кој доброволно се откажал титулата во друга категорија (како што е случајот со Украинецот), автоматски ќе добие претендентско место за титулата во новата категорија, во која ќе учествува.

Треба да знаете
Последни објави