Search

Кари и Грин ги „здробија“ Портланд

Голден Стејт Вориорс се пласираа во големото финале во НБА лигата, каде ќе ја бранат титулата освоена минатата година. Во финалето на Западот Голден Стејт со чисти 4-0 ги елиминираа Портланд Трејлблејзерс. Вориорс се изборија за своето петто последовно финале во НБА, лигата.

Натпреварот број 4 во Портланд, Вориорс го решија во продолжението со 119:117, откако во регуларниот дел немаше победник (111:111).

Вориорс, на овој меч играа без Андре Игудала, што само ја зголеми нивната листа на повредени, на која веќе се наоѓаат Демеркус Казинс и Кевин Дурент, но уште еднаш покажаа зошто се една од најдобрите генерации во историјата на лигата.

Актуелните шампиони успеаја да го преживаеат и Мајерс Ленард. Крилниот играч на Портланд, кој во просек имаше пет поени по натпревар во плеј-офот, во четвртиот меч на Вориорс им уфрли 25 поени во првото полувреме.

Портланд на 100 секунди до крајот имаа 111:108, кога Клеј Томпсон погоди тројка и го однесе мечот во дополнителните пет минути. Таму блесна Дрејмонд Гри, на 38 секунди до крајот тој ја постигна решавачката тројки.

Стеф Кари и Дрејмонд Грин од Голден стејт, мечот го завршија со по трипл-дабл, што е прв ваков случај во историјата на НБА лигата, соиграчи да стигнат до вакви остварувања на ист натпревар.

Кари забележа 37 поени, 13 скока и 11 асистенции, а Грин 18 поени, 13 скока и 11 асистенции.

Кај Портланд Мајерс Ленард постигна 30 поени, на кои придодаде 12 скока, но во завршницата не доби ниту еден шут од соиграчите. Демијан Лилард забележа 28 поени и 12 асистенции, а Си Џеј Мекалум постигна 26 поени.

Ворирос титулата ќе ја бранат против Милвоки Бакс или Торонто Репторс, резултатот во оваа серија е 2-1 за Милвоки.

Треба да знаете
Последни објави